🚒 Co se aktuálně děje v hasičském sboru 🚒

25.11.2023 - TRADIČNÍ VÝCVIK NOSITELŮ DÝCHACÍ TECHNIKY🧑‍🚒🚒

Sobota, nesobota a jde se na to!...se sousední jednotkou z Nové Vsi nad Popelkou jsme uspořádali tradiční výcvik nositelů dýchací techniky. V areálu bývalé nemocnice v Lomnici jsme procvičili pohyb v zakouřeném prostředí.

 


 

23.11.2023 - CVIČENÍ🧑‍🚒🚒

Opakování je matkou moudrosti.

Dnes jsme s Popelkou v počtu 1+5 vyjeli do výrobní části firmy Low & Bonar Czech. Zopakovali jsme si postupy při hašení v objektu a prohlédli si prostory, které jsou při možném vzniku požáru nejvíce nebezpečné

 


 

4.11.2023 - Nový nositel dýchací techniky v jednotce🧑‍🚒🚒

V jednotce máme nového nositele dýchací techniky. Ríša dnes úspěšně prošel kurzem 🤝

Ríšo, gratulujeme!


 

3.11.2023 - VÝCVIK - vyprošťování osob z havarovaného vozidla🧑‍🚒🚒

Výcvikem nás provázel příslušník HZS Libereckého kraje Roman R. Děkujeme za předání nových poznatků 🤝

 


 

15.10.2023 - Náš a i Váš nový pomocník🧑‍🚒🚒

Čtyřkolka CFMOTO Gladiator X1000. Čtyřkolka disponuje 4-taktním, dvouválcovým motorem o objemu 963ccm a CVT převodovkou. Stále poháněny jsou zadní kola a přední připojitelný, přední diferenciál se dá uzamknout proti prokluzu a zadní je samosvorný. Odpružení je nezávislé, lze nastavit tuhost tlumení i odpružení na každém kole zvlášť. Čtyřkolka už v základu je vybavená LED světlomety, navijákem se silikonovým lanem a opěrou pro spolujezdce. Barevné provedení čtyřkolky je provedené polepem do  zářivě červené (RAL 3024) a doplněným o žluté reflexní pruhy. Dále je vybavená předním a zadním ochranným rámem žluté barvy, a také hliníkovou ochranou celého podvozku. Na zadním nosiči je odnímatelný box Tesseract o objemu 100 litrů. Jako speciální vybavení je na čtyřkolce přidělané 6x světelné výstražné osvětlení Predator, které svítí červenomodře, VRZ a 8x pracovní světlomet, kde 4 jsou namířené dopředu, 2 dozadu a také 2 na stranu čtyřkolky. Ke čtyřkolce byla přikoupena sněhová radlice o šířce 150 cm.
Celková cena je 400 000 Kč. 50 % ceny pokryla dotace a 50 % náš zřizovatel. Tudíž Lomnice nad Popelkou - oficiální profil města. Takové obří podpory si neskutečně vážíme. Děkujeme 🤝
Čtyřkolka najde uplatnění při široké škále výjezdů. Ať už u požárů v obtížném terénu, pátrání po ztracených osobách nebo jejich transportu z náročného terénu.
Dále nám bude pomáhat s údržbou okolí zbrojnice v zimních měsících. 🙂
A kdo se postaral o dodání?
Motocentrum Warmup Liberec děkujeme za vstřícnost a provedení. 🤝

 


 

11.10.2023 - POŽÁR v areálu podniku JUTA v Turnově🧑‍🚒🚒

Rusalka (CAS 30)s posádkou 1+3 je nasazena 11.10.2023 u požáru v areálu podniku JUTA v Turnově. Družsstvo provádí hasební práce,nejen ze země, ale i z výškové techniky. Rusalka zajišťuje dopravu vody. 💪🚒

Noční požár v závodě textilky Juta v Turnově na Semilsku, který zasáhl v úterý pozdě večer dvě haly, podle prvního odhadu způsobil škodu 160 milionů korun. Příčinu budou vyšetřovatelé teprve zjišťovat. Zásah hasičů stále neskončil. Krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec předpokládá, že dohašování požáru potrvá zřejmě až do čtvrtka. Kvůli požáru byl vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Zatím se obešel bez zranění. V okolí požáru by lidé podle doporučení hasičů neměli větrat.

Hasiči na místo povolali specializovanou techniku ze základny v Hlučíně na Opavsku. S její pomocí budou rozebírat konstrukci haly a hledat skrytá ohniska požáru.

Hasiči rozdělili místo události na 5 úseků. Byl zřízen štáb velitele zásahu pro koordinaci hasebních prací, voda na hašení požáru je mj. čerpána z řeky Jizery. Na místo události byly povolány další síly a prostředky, včetně speciální techniky Záchranného útvaru HZS ČR.

zdroj: echo24.cz

 


 

7.10..2023 -   Výcvik hasičů ve flashover kontejneru Raspenava🧑‍🚒🚒

Neopakovatelný zážitek a cenné zkušenosti si odneslli nositelé dýchací techniky v sobotu 7.10. z výcviku v Raspenavě .💪🚒

A co to ten  FLASHOVER KONTEJNER  vůbec je?

Flashover kontejner (trenažér) je soubor prvků sestavených do systému, který dovoluje simulovat reálné podmínky při požáru v uzavřeném prostoru.

Jde o systém sestavený z běžných ISO kontejnerů (12m, 6m), ve kterých mohou jednotky PO nacvičit taktiku a vedení zásahu při požárech v podmínkách celkového vzplanutí.

V obecném smyslu se jedná o zkušebně výcvikový systém, který je určen:

» k výcviku a ověřování schopnosti hasiče efektivně a bezpečně pracovat v předem definovaných podmínkách,

» k praktickému ověření závěrů teoretického zkoumání dynamických požárních jevů

» k ověřování technických nebo taktických parametrů věcných prostředků požární ochrany a taktických postupů

Jedná se tedy o speciální zařízení, které umožňuje navodit jevy, čekající na hasiče při hašení požárů v uzavřených prostorech.

  

 

28.9.2023 -   Jaký je rozdíl mezi JSDH a SDH?🧑‍🚒🚒

Dobrovolných hasičů se týkají obě dvě zkratky – ty označují Jednotku Sboru dobrovolných hasičů (případně se dodává ještě „O“ jako obce nebo „P“ jako podniku) a Sboru dobrovolných hasičů. Tyto dvě části hasičů však nemusí být společné – jsou místa, kde jsou jen jednotky, anebo také místa, kde jsou jen sbory, ale nemají jednotky.

JSDH – jde o hasiče, kteří jsou členy výjezdové jednotky. Výjezdová jednotka je zřizována obcí. To jsou hasiči, kteří se zabývají zásahovou činností. Každý ze členů musí být starší osmnácti let a pro nejrůznější činnosti musí mít specializace – jde například o nositele dýchacích přístrojů nebo hasiče, kteří mohou pracovat s motorovými pilami. U JSDH jsou kategorie jednotek požární ochrany. K jednotkám dobrovolných hasičů se zařazuje kategorie JPO II., III. a V. Kategorie VI. je pak JSDH podniku. Co která kategorie znamená, se dočtete v tomto článku. JSDH zřizuje obec (podnik) a obce, které svou JSDH nemají, musí mít smlouvu s jiným městem – povinnost měst je mít svou JSDH.💪🚒

SDH – jde o hasiče, kteří jsou členy Sborů dobrovolných hasičů – jde o spolek obdobný rybářům, myslivcům apod. Jsou to hasiči, kteří pracují s dětmi, pracují s veřejností, věnují se požárnímu sportu a vlastně vychovávají další generaci hasičů. Členové SDH (sdružení) mohou být součástí jednotek, ale také to tak být vůbec nemusí. Sbor má například 50 členů, ale jen 15 bude mezi JSDH. Členem SDH se může stát vlastně každý – je to obdobné, jako se můžete stát členy mysliveckého sdružení, rybářského sdružení a podobných organizací.

Závěrem je potřeba zmínit, že všichni tito hasiči jsou velmi důležití a téměř u všech sborů a jednotek jsou pryč doby, kdy by šlo o „pijáky“ mezi hasiči. A na úplný závěr si ženy a muži patřící do JSDH i SDH zasluhují velký dík.

zdroj: zezivotaIZS


 

3.9.2023 -   Hasiči Lomnice a rustr51🧑‍🚒🚒

V průběhu léta proběhlo několik etap do vybavení jednotky💪🚒

Do CAS přibylo vybavení, jako jsou například motykohrábě. Obal na ně vyrobila firma @rustr51

Jedná se o nánosovou PVC plachtovinu a jako bonus jsou označeny naším znakem


 

26.8.2023 -   Požár skládky pražců a dalšího dřevěného odpadu poblíž hnědouhelné elektrárny Tisová na Sokolovsku🧑‍🚒🚒

 V areálu bývalého dolu Silvestr – Přátelství u elektrárny hoří od pátečního večera. Platí zvláštní stupeň požárního poplachu💪🚒

Rusalka (CAS 30) s družstvem 1+3 se vydala též do Tisé.

 


 

 

26.8.2023 -  Výročí založení SDH Tuhaň🧑‍🚒🚒

Společně s SDH Tuhaň jsme oslavili jejich 130. výročí založení SDH. Pro děti byl nachystán bohatý program, pro dospělé pak občerstvení s jídlem a pitím. Nechyběla ani muzika. Během programu se zranilo jedno dítě, kterému jsme poskytli předlékařskou pomoc a následně předali do péče ZZS Libereckého kraje.💪🚒

 

 


 

 

23.8.2023 -   Bentley? Tatra! Lomničtí hasiči zparodovali populární video🧑‍🚒🚒

Místo lechtivého zašeptání Bentley rty plavovlasé hasičky z Lomnice nad Popelkou tajemně formují slovo Tatra. Sbor dobrovolných hasičů natočil parodii slavné reklamy, sklízí za ni ovace na sociálních sítích..💪🚒

 

zdroj: iDNES.cz


 

11.8..2023 -   ŠKOLENÍ🧑‍🚒🚒

 A máme tu srpen a s ním další školení. Tentokrát jsme se seznamovali s objektem, který nám ve městě nedávno vyrostl.  Ano, je tto DOMIOV DOMA  Lomnice nad Popelkou.💪🚒

Důkladné seznámení s budovou je důležité. Můžeme se tak lépe připravit na případnou mimořádnou událost, pokud by nastala🧑‍🚒🚒

A co novému projektu popřát? Co nejklidnější start a hladké fungování. 


 

28.7.2023 -   ŠKOLENÍ🧑‍🚒🚒

V pátek odpoledne proběhlo pravidelné školení  a zkouška agregátů. 💪🚒

🧑‍🚒🚒


 

28.7.2023 -   CO  TAKHLE STÁT SE HASIČEM / HASIČKOU ??🧑‍🚒🚒

Ahoj,
máme pro tebe nabídku. Ano přesně pro tebe!
Nebojíš se ušpinit? Jsi ochotný/ná pomoci bližnímu svému? Tak čti dál!
Abys věděl/la, do čeho jdeš, tak ti zde napíšeme pár informací o nás.
Jsme jednotka sboru dobrovolných hasičů města Lomnice nad Popelkou. Určitě tě zaujalo slovo DOBROVOLNÝ. To slovo znamená, že tvůj vstup do jednotky, je tvá svobodná vůle. 
Nebudeme ti mazat med kolem pusy. Stát se jedním z nás, tě bude stát spoustu volného času (výcviky, školení, údržba techniky, výjezdy).
Pořád čteš dál? Tak to vypadá nadějně. 🙂
Zasahujeme na území našeho města a i v širokém okolí. Postupně budeš vyškolen(a) na zásahy u požárů, dopravních nehod, AED a možná si i nějakou tu kočku ze stromu sundáš. 😉 Zasahujeme všude tam, kde je potřeba.
Lidí co se nebojí pomoct, není nikdy dost. Proto hledáme "novou krev".
Co nabízíme? 🤑
Kolektiv lidí, které spojuje stejný cíl.
Naučíš se obsluhovat moderní techniku a získáš spoustu nových znalostí.
Věci co se naučíš u nás, využiješ i v osobním životě.
Jo, přesně tak. Nedostaneš za to milion ani dva. Ale pocit, že jsi někomu pomohl, se nedá vyčíslit penězi. 🙂
Nic moc viď? Ale teď chvilku přemýšlej.
Chránit naše město je čest.
Lomnice nad Popelkou - oficiální profil města 
Na muže a ženy, který se chtějí připojit, máme i pár požadavků.
Například:
- 18 let,
- čistý trestní rejstřík,
- dobrý zdravotní stav,
- bydliště v Lomnici nad Popelkou,
- dobrou fyzickou kondici,
- výhodou je řidičský průkaz (sk. B,C).
⚠️Pokud ti nebylo 18 let a máš zájem, je tu možnost "přípravy". Budeš do své plnoletosti postupně nabírat zkušenosti, ať se v 18 letech můžeš postavit na výjezdu vedle nás 👨‍🚒🤝👨‍🚒.
⚠️Pokud si z blízkého okolí, ozvi se také a my něco vymyslíme, každá ruka se přeci hodí. 👍
⚠️Pokud nemáš zájem, tak nevadí. Můžeš nám pomoct i tak! Prostě sdílej dál! My ti za sdílení děkujeme!
Těšíme se na nové bratry a sestry. 💪🚒

 

🧑‍🚒🚒

 

 

26.7.2023 - Pieta za zesnulého kolegu z HZS Středočeského kraje  🧑‍🚒🚒

dnes 26. července 2023 hodinu po poledni naše jednotka uctila památku pprap. Zdeňka Hejduka, hasiče jednotky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, který minulý týden zemřel při výkonu služby.

Před stanicí  se ve 13 hodin shromáždila technika se zapnutými výstražnými světelnými zařízeními (bez zvukového signálu), hasiči nastoupili v zásahovém stejnokroji a památku svého kolegy ze Středočeského kraje uctili minutou ticha. 

🧑‍🚒🚒

 

 

14.7.2023 - VÝCVIK  🧑‍🚒🚒

Dnešní téma - záchrana tonoucího😊🚒

 Praktickému výcviku předcházela teoretická část na zbrojnici a pak hurá na koupaliště

Umět efektivně pomoci se hodí i v osobním životě🧑‍🚒🚒


 

1.7.2023 - ÚDRŽBA POZEMKU A ODPOČINKOVÉ ZÓNY 🧑‍🚒🚒

První den v měsíci jsme věnovali údržbě pozemku u hasičárny a odpočinkové zóny😊🚒

  I tato činnost je potřeba :) 🧑‍🚒🚒


 

30.6.2023 - PRAVIDELNÉ ŠKOLENÍ🧑‍🚒🚒

Poslední den v měsíci, při školení, jsme se věnovali  teorii velení a rizik. Po školení proběhla opět zkouška agregátů.😊🚒

  🧑‍🚒🚒

Foto

 

17.6.2023 - DĚTSKÝ DEN S HASIČI 🧑‍🚒🚒

Jak jsme si užili Den dětí? No přece suprově! My teda rozhodně a doufáme, že i vám všem se sobotní program v okolí hasičárny líbil 🙂

Tímto děkujeme SVČ Sluníčko za pomoc s pořádáním a s doprovodným programem. 🤝🙂. Vážíme si tak bezvadné spolupráce!

Zkusit si zručnost na několika stanovištích a tím získat  osm papírových dílků k nalepení na hasičské autíčko  si přišlo vyzkoušet více než 130 dětí! Takový zájem nás překvapil a moc děkujeme za návštěvu! 🙂

Počasí bylo víc než příjemné a  vyšlo akorát tak, jak mělo👍

RÁDI JSME VÁS VŠECHNY VIDĚLI 🙂

  🧑‍🚒🚒


17.6.2023 - S DEVA jste hrdina🧑‍🚒🚒

With DEVA you are a hero! 🔥
Děkujeme DEVA F-M  za předměty, které jsme dostali za zúčastnění v soutěži, udělali nám obrovskou radost! 😊👩🏼‍🚒🤝🏼

  🧑‍🚒🚒


 

16.6.2023 - PRAVIDELNÉ ŠKOLENÍ🧑‍🚒🚒

Dnešní školení jsme věnovali úklidu a přípravám okolo požární zbrojnice pro  akcí Den s hasiči. Vodou jsme spláchli štěrk a další nečistoty z povrchu před hasičárnou, který se nashromáždil během zimních posypů. Při úklidu nám začalo pršet, což nás neodradilo a tak jsme na konci uklízení měli nádhernou podívanou v podobě duhy. 🌈😊🚒

  🧑‍🚒🚒


 

16.6.2023 - ČEST JEHO PAMÁTCE!🧑‍🚒🚒

Nepříjemná zpráva od přátel..
Čest jeho památce... UPŘÍMNOU SOUSTRAST

 S velkým zarmoucením oznamujeme, že dnes 16.6.2023 v odpoledních hodinách nás navždy opustil náš bratr, kamarád a člen výjezdové jednotky Nová Ves nad Popelkou, Vladimír Fišar. Rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast. Kdo jste ho znali věnujte mu tichou vzpomínku.


 

DĚTSKÝ DEN S HASIČI  v 10:00  17.6.2023🧑‍🚒🚒

Chcete se zasmát a zároveň něco dozvědět? Děti, vemte rodiče, prarodiče, strejdu, tetu, kamarády a přijďte k hasičské zbrojnici  v sobotu 17.6.2023 v 10:00

Sbor dobrovolných hasičů Lomnice nad Popelkou a SVČ Sluníčko Vás srdečně zvou na Dětský den s hasiči 🧑‍🚒🚒

A co vás čeká?

Hry a soutěže

Ukázka hasičské techniky  🧑‍🚒🚒

Loutková pohádka

Občerstvení

TEŠÍME SE NA VÁS!!

 

  🧑‍🚒🚒


 

8.6.2023 - VÝCVIK PLNĚNÍ BAMBIVAKU 🧑‍🚒🚒

Na lomnickém letišti dnes proběhl výcvik JPO - plnění Bambivaků
Bambi vak je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu] Jedná se o nádobu typu vak, která je zavěšena na laně pod vrtulníkem, který tak čerpá vodu pro hašení požárů. Jeho obrovskou výhodou je to, že jej lze plnit přímo z vodní hladiny (např. vodních nádrží, řek, jezer nebo rybníků), a tak se nemusí vrtulník vracet pokaždé na základnu. Další metoda plnění  je pomocí proudnic, kdy nám hasiči udělají plnící místo a nabíráme vodu od hasičských cisteren.
Jednotlivé zásahy u požárů se tak výrazně zrychlí. Bambi vak obsluhuje operátor z nákladové kabiny vrtulníku.Nad vodní hladinou vak naplní a na místě potřeby vodu vypustí. Konstrukce bambi vaků může být pevná nebo skládací. Pevné vaky pojmou řádově více vody a jsou v podvěsu vrtulníku střední nebo těžké váhové kategorie. Malé skládací vaky bývají zavěšeny pod lehkými vrtulníky a pojmou jen několik stovek litrů. Některé vaky mohou obsahovat také dávkovač chemického pěnidla, který zlepšuje hasivost.
V Česku jsou bambi vaky známé především díky středním vrtulníkům Bell 412 Letecké služby Policie ČR, které je často využívají při ostrých zásazích i při cvičeních.
A právě tento vrtulník byl součástí dnešního výcviku
Děkujeme za umožnění výcviku na letišti v Lomnici nad Popelkou!

  🧑‍🚒🚒


 

2.6..2023 - Školení - IDP🧑‍🚒🚒

Každé tři měsíce musí hasič použít IDP (Izolační dýchací přístroj vzduchový i kyslíkový), pokud ho nepoužije u zásahu. 

Takže právě dýchače byly součástí dnešního školení. A kde? Zátěž proběhla na jedné z dominant města Lomnice nad Popelkou. Poznáte, kde jsme si mákli?

Váha vybavení, co má hasičč na sobě, přesahuje 50 kg...Uffff....

Tak jdeme na to :)

🧑‍🚒🚒

 


 

DĚTSKÝ DEN S HASIČI - 17.6.2023 v 10:00🧑‍🚒🚒

Chcete se zasmát a zároveň něco dozvědět? Děti, vemte rodiče, prarodiče, strejdu, tetu, kamarády a přijďte k hasičské zbrojnici  v sobotu 17.6.2023 v 10:00

Sbor dobrovolných hasičů Lomnice nad Popelkou a SVČ Sluníčko Vás srdečně zvou na Dětský den s hasiči 🧑‍🚒🚒

A co vás čeká?

Hry a soutěže

Ukázka hasičské techniky  🧑‍🚒🚒

Loutková pohádka

Občerstvení 

TEŠÍME SE NA VÁS!!

 

27.5.2023  Krajská soutěž ve vyprošťování u dopravních nehod v Liberci🧑‍🚒🚒

Simulovaná dopravní nehoda, zraněná osoba uvízlá ve vozidle a pro hasiče jasný úkol – vyproštění figuranta z vozidla. Tak by se ve zkratce dala popsat soutěž ve vyprošťování u dopravních nehod. Rozhodčí při ní hodnotí taktiku a techniku zásahu i to, jak soutěžící figurantům poskytnou první předlékařskou pomoc.

Účastnili jsme se ve složení: 

Velitel družstva: Petr Volšička

Strojník: Lukáš Růžička

Zdravotník: Pepa Stolín

Hasič: Kamila Polachová

A jak družstvo dopadlo? Umístili se na krásném šestém místě z celkově osmi družstev.

GRATULUJEME!


 

 

19.5.2023 - Školení a zkouška agregátů🧑‍🚒🚒

Opakování je matkou moudrosti 🚒 :)


14.5.2023 - Školení v areálu Škoda Auto a.s.🧑‍🚒🚒

V neděli v areálu Škoda Auto a.s.proběhlo školení , jak postupovat u nehody elektromobilu. Následovala i praktická část, kde jsme si mohli vyzkoušet, jak postupovat v případě nehody právě těchto moderních vozů.

6.5.2023 - 130. výročí hasičů Daliměřice🧑‍🚒🚒


Navštívili jsme kolegy sboru hasičů Daliměřice, kteří nás pozvali na 130.výročí jejich vzniku. 🚒

Děkujeme!


5.5.2023 - ZKOUŚKA ČERPADEL V OBOŘE🧑‍🚒🚒

V pátek jednotka odjela s Rusalkou i Popelkou do Obory, kde zkoušela čerpadla 🚒


4.5.2023 - 4. května - SVATÝ FLORIÁN🧑‍🚒🚒

Kdo to vlastně byl svatý Florian?
Svatý Florián, Sanctus Florianus, vlastním jménem Florian von Lorch, jehož latinské jméno lze volně přeložit jako „kvetoucí či rozkošný", patří v Čechách mezi nejpopulárnější světce. Svatý Florián se pravděpodobně narodil roku 250 n. l. v obci Cetia, později Zeiselmauer-Wolfpassing, na okraji provincie Noricum, dnes spolková země Dolní Rakousy ležící v Rakousku. Působil jako plukovník římského vojska v Cetii , poté jako správce římské provincie Noricum se sídlem v městě Lauriacum (neboli Lorch, odtud jeho jméno), které je dnes částí obce Enns v Rakousku. Byl horlivým křesťanem a tak za vlády císaře Diokleciána tajně pomáhal pronásledovaným křesťanům. V roce 304 našeho letopočtu byla jeho křesťanská víra odhalena a byl sesazen z funkce správce římské provincie. Císařský náměstek Aquilinus ho dal podle legendy opakovaně zbičovat a stahovat z kůže, ale Florián se i přesto odmítnul vzdát své křesťanské víry. Aquilinus ho tedy odsoudil k smrti.
Svatý Florián zemřel dne 4. května roku 304 našeho letopočtu poté, co byl svržen z mostu do řeky Enže s mlýnským kolem připevněným na krku. Byl provizorně pohřben křesťankou Valérií na jejím statku. Později byly jeho ostatky přeneseny a pohřbeny poblíž dnešního Lince, kde byl nad jeho hrobem v 6. století postaven klášter sv. Floriána. První písemná zmínka o tomto klášteru pochází z roku 819. Floriánovi ostatky zde ale nezůstaly na dlouho, neboť byly v 11. století převezeny dvěma jáhny (jáhen - duchovní, který přijal nižší svěcení) do Říma. V roce 1183 požádal polský kníže Kazimír II. Spravedlivý (1138 –1194, vládl 1177-1194) spolu s krakovským biskupem Gedeonem, papeže Lucia III. (1110 –1185, jako papež 1181-1185), aby jim vydal ostatky svatého Floriána jako záštitu proti Rusům. Papež jejich žádosti vyhověl, a tak byly Floriánovy ostatky uloženy v nově vystavěném chrámě v Krakově a svatý Florián byl přijat za patrona Polska. Z Polska byla za Karla IV. malá část jeho relikvií převezena do chrámu sv. Víta v Praze. Další část relikvií je umístěna například v katedrále sv. Václava v Olomouci, a v kostelích na Kladně, v Jaroměři, v Havlíčkově Brodě a Horní Rovni. Tyto maličké kousky Floriánových ostatků měly ve středověku chránit města před požáry, poněvadž Florián, umučený ve vodě, se stal patronem hasičů.
Svatý Florián bývá nejčastěji zobrazován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví, vylévající z vědra vodu na hořící dům a někdy i na hořící chrám.
Památka sv. Floriána je oslavována 4. května, letos to bude již 1717 let od jeho smrti. Sv. Florián se stal patronem všech hasičů, kominíků, hrnčířů, pekařů a zedníků. Je ochráncem před požáry a velkou vodou, a proto představoval v dřívějších dobách běžný a hojně užívaný námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí, které měly ochraňovat dům. Dokonce o jeho svátku bylo zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v usedlosti nestalo neštěstí. Floriánovo „hasičství" je však třeba chápat v symbolickém slova smyslu jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti. Svatý Florián má proto v rukou nádobu vody života, která má hasit vyprahlost a zlo. Všechny ostatní výklady jeho „hasičství" jsou výsledkem pozdějších legend. V souvislosti se sv. Floriánem vznikla i celá řada lidových rčení, za všechny uvádíme například: "Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián."
zdroj: hzscr.cz


 

1.5.2023 - TFA soutěž a účast Richarda Podzimka🧑‍🚒🚒

Prvomájový den hasičů na Valdštejnově náměstí v Jičíně je už tradičně spojený se soutěží v disciplínách TFA „Jičínský hasič přežívá“. Lomnice měla na startu tohoto závodu svého koně Richarda Podzimka, který s časem 4m 30s ,ve své kategorii, obsadil 23.místo. Gratulujeme za parádní výsledek!

Na start se v roce 2023 postavil rekordní počet závodníků a závodnic, v pěti kategoriích jich startovalo 98, následoval i závod štafet.

Účastníci z řad profesionálních a dobrovolných hasičů absolvovali pod Valdickou bránou dráhu s těmito disciplínami:

Lešení – Soutěžící se připnuli karabinou k jistícímu zařízení a vystoupali po žebříku. Vytáhli dva kusy hadic B na plošinu lešení. Poté se museli dostat co nejrychleji opět dolů po žebříku.
Hammer Box – Hasiči museli provést 80 úderů v Hammer Boxu.
Barely – Přenesení 2 kusů barelů o hmotnosti cca 20 kg a odložení na stanoviště.
Figurína – Přemístění cca 80kg figuríny a odložení na vyznačenou hranici / varianta pro ženy – cca 50kg figurína.
Hadice – Uchopení uzavíratelné proudnice zavodněného vedení dvou hadic C a natažení za vyznačenou čáru.

Je to dřina a často to hodně bolí. Ale je to o překonávání sebe samých, týmovost a vzájemná spolupráce. Náročné silové disciplíny  TFA nejlépe popisují hasičskou práci takovou, jaká ve skutečnosti při zásahu je.  🧑‍🚒🚒


 

7.4.2023 - Školení, zkouška agregátů a seznámení s novou pomůckou🧑‍🚒🚒

Svátek, nesvátek.... v hasičárně se stále něco děje

Máme k dispozici metodickou pomůcku, a to karty pro komunikaci s (neslyšícími) dětmi u mimořádných událostí


 

16.3.2023 - REVIZE vyprošťovacích hydraulických sad🧑‍🚒🚒

Děkujeme NORDSTAHL SERVIS s.r.o. za revizi obou vyprošťovacích hydraulických sad!

 


 

Březen 2023 - RUSALKA "pózovala"🧑‍🚒🚒

Rusalka 🚒
V odborné hatmatilce CAS 30 /8500/510 - S2VH (HSM 207)
Už nějakou dobu pomáhá starší sestře Popelce  (CAS 20) chránit majetek a životy v našem městě nebo přilehlém okolí. Pár dní si odsloužila i ve Hřensku. Jinak jí převážně můžete vidět u požáru, to je přesně práce pro ní. Ale ani jiné práce se nebojí.
Děkujeme za krásné fotky, pane Procházko 🤝
Rusalka je z dílny THT Polička

 


 

10.3.2023 - PESTRÝ VÍKEND💪🧑‍🚒🚒

Víte, jak zastavit masivní krvácení? My ano. Takových školení není nikdy dost!

Proběhla i potřebná kontrola všech agreátů.


 

25.2.2023 - VOZÍK JE HOTOVÝ 💪🧑‍🚒🚒

A krásně svítí :)

 


 

10.2.2023 - ŠKOLENÍ 💪🧑‍🚒🚒

Kosmonauti v hasičárně? Ale kdepak :)

Oděvy proti plynným a kapalným chemikáliím Ansell AlpaTec® Trellchem ® pro opakované použití poskytují dle typu komplexní účinnou ochranu proti průniku průmyslových chemikálií, bojových látek, radioaktivních částic a biologických látek. Některé modely poskytují navíc zvýšenou ochranu proti zášlehu plamene a zkapalněnému plynu a jsou určené do prostředí s nebezpečím výbuchu - ATEX Zóna 0 . 

 

 

 


 

7.2.2023 - KDYŽ JE KLID 💪🧑‍🚒🚒

No a když je klid, tak pracujeme na vozíku. Už máme hotový box na hadice. Popruhy vyrobila místní firma SUP (Pavel Sucharda) a  označení  na ně udělali kluci z RuStr51 🚒.

 

 

 


 

28.1.2023 - ZKOUŠÍME ŘETĚZY 💪🧑‍🚒

Dnes se zkoušelo nasazování řetězů 🚒.