57. 24.6.2023 - POŽÁR - Lesní porost

Syřenov
 Jednotka zasahovala u požáru lesního porostu, který chytil od nedohašeného ohniště.

56. 22.6.2023 - DOPRAVNÍ NEHODA - Uvolnění komunikace, odtažení

K dopravní nehodě osobního automobilu a traktoru vyjela jednotka krátce po půl dvanácté do Košťálova. OA se dostal mimo komunikaci. Byl proveden zásyp uniklých provozních kapalin.Komunikace byla po dobu zásahu zcela uzavřena

55. 18.6.2023 - ZÁCHRANA OSOB

Stružinec, Pohoří
Jednotka byla dnes vyslána k záchraně osoby pomocí AED(Automatizovaný externí defibrilátor, *viz.).
TA Nissan Navara

54. 17.6.2023 - TECHNICKÁ POMOC - Odstranění stromu

Košov
Popelka s hasiči vyjela k odstsranění stromu, který padl přes celou silnici mezi Košovem a Peklovsí.

53. 13.6.2023 - ZÁCHRANA OSOB

Karlovice
Dnes probíhala v daném teritoriu pátrací akce, do které bylo kromě několika policistů  a policejních psovodů se služebními psy, nasazeno na tři desítky hasičů. Naše jednotka se pátrání též zúčastnila. Byl nasazen i dron.  Pohřešuje se muž , který byl naposledy spatřen v neděli 11.6.2023 kolem 6:30 hodin u místního obchodu potravin, odkud odešel neznámo kam. Domů se do současné doby nevrátil, ani o sobě nepodal žádnou zprávu.
Pohřešování oznámil právě tento den (tj. 13.6.2023 kolem 9 hodiny ráno starosta obce Karlovice.
Muže se zatím nepodařilo najít.

52. 11.6.2023 - DOPRAVNÍ NEHODA

Odbočka na Libštát
V neděli odpoledne zasahovala jednotka u dopravní nehody  na silnici I/286 ve směru na Lomnici nad Popelkou, kde došlo ke střetu dvou osobních automobilů. Komunikace byla uzavřena, jednotka provedla protipožární opatření a zachytila do úkapové nádoby uniklé provozní kapaliny. Zbylé provozní kapaliny byly zasypány sorbetem.Celkem se zranilo sedm osob. Ty byly předány do péče Zdravotnické záchranné službě.

51. 9.6.2023 - ZÁCHRANA OSOB A ZVÍŘAT - z hloubky

Tentokrát jednotka zasahovala u krávy, která se propadla do septiku. Nejprve bylo nasazeno kalové čerpadlo pro odčerpání obsahu jímky. Na místo byla povolána také lezecká skupina ze stanice HZS Liberec a Semily.

Druhé kalové čerpadlo bylo nasazeno záhy profesionální jednotkou ze stanice HZS Semily. Kráva byla následně upevněna do speciální sítě na zvířata a za pomoci semilského vyprošťovacího automobilu byla v pořádku vyzvednuta ze septiku ven.

50. 9.6.2023 - TECHNICKÁ POMOC - Odstranění stromu

Ploužnice - Bradlecká Lhota
Jednotka byla vyslána k odstranění nalomené větve, která hrozila pádem na silnici.

49. 8.6.2023 - TECHNICKÁ POMOC -  Spolupráce se složkami IZS

Lomnice nad Popelkou - letiště
 Na lomnickém letišti dnes proběhl výcvik JPO - plnění Bambivaků
Bambi vak je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu] Jedná se o nádobu typu vak, která je zavěšena na laně pod vrtulníkem, který tak čerpá vodu pro hašení požárů. Jeho obrovskou výhodou je to, že jej lze plnit přímo z vodní hladiny (např. vodních nádrží, řek, jezer nebo rybníků), a tak se nemusí vrtulník vracet pokaždé na základnu. Další metoda plnění  je pomocí proudnic, kdy nám hasiči udělají plnící místo a nabíráme vodu od hasičských cisteren.
Jednotlivé zásahy u požárů se tak výrazně zrychlí. Bambi vak obsluhuje operátor z nákladové kabiny vrtulníku.Nad vodní hladinou vak naplní a na místě potřeby vodu vypustí. Konstrukce bambi vaků může být pevná nebo skládací. Pevné vaky pojmou řádově více vody a jsou v podvěsu vrtulníku střední nebo těžké váhové kategorie. Malé skládací vaky bývají zavěšeny pod lehkými vrtulníky a pojmou jen několik stovek litrů. Některé vaky mohou obsahovat také dávkovač chemického pěnidla, který zlepšuje hasivost.
V Česku jsou bambi vaky známé především díky středním vrtulníkům Bell 412 Letecké služby Policie ČR, které je často využívají při ostrých zásazích i při cvičeních.
A právě tento vrtulník byl součástí dnešního výcviku
Děkujeme za umožnění výcviku na letišti v Lomnici nad Popelkou!
CAS 20 Tatra Terrno, DA

48. 4.6.2023 - TECHNICKÁ POMOC - Transport pacienta

Jednotka vyjela k transportu pacienta v ohrožení života a snesla ho ve vakuové matraci po schodišti ze sedmého patra do sanitky.

Obrazek  foto:ilustrační